Strona Bursy Szkolnej Nr 3 w Lublinie

Nasza wychowanka laureatką Ogólnopolskiego konkursu historycznego

W dniu 07.12.2022 r. odbyło się podsumowanie konkursu historycznego pt. „Powstanie Zamojskie 1942
– 1943”. Organizatorami konkursu byli: Lubelska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość,
Fundacja Postscriptum. Głównym celem przedsięwzięcia było upamiętnienie i poszerzenie wiedzy na
temat wydarzeń, które podczas II wojny światowej objęły obszar Zamojszczyzny, a były odpowiedzią na plan wysiedleń i pacyfikacji.
Generalny Plan Wschodni, opracowany w czerwcu 1942 r.przewidywał wysiedlenia w ciągu 25 lat ok. 30 mln mieszkańców ziem polskich i zachodnich terenów Związku Sowieckiego, ich miejsce miało zając 5 mln Niemców. Pierwszych, sondażowych wysiedleń Niemcy dokonali już w listopadzie 1941 r. Wówczas spod Zamościa na tereny nad Bugiem przesiedlono ponad 2 tys.polskich chłopów. Ich miejsce zajęli folksdojcze z podradomskich miejscowości. Właściwa akcja osiedleńcza rozpoczęła się oficjalnie z 27 na 28 listopada 1942 roku i objęła zasięgiem cztery południowo-wschodnie powiaty dystryktu lubelskiego: Biłgoraj, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski i Zamość. Niemcy z całą brutalnością obchodzili się z mieszkańcami Zamojszczyzny. Łącznie od listopada 1942 r. do sierpnia 1943 r. niemieckie deportacje objęły 297 polskich wsi na Zamojszczyźnie. Okupanci wywieźli z rodzinnych domów ok. 110 tys. osób, w tym ponad 30 tys. dzieci, co stanowiło 31 % ludności regionu. Na opuszczonych terenach osiedlono 10-13 tys. Niemców, głównie z Bukowiny i Besarabii, a także ok. 7 tys. Ukraińców. Te działania napotkały zdecydowany odwet lokalnych oddziałów partyzanckich Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Zbrojny opór, jaki stawiły wspólnie wszystkie organizacje podziemne, sprawił, że okupantowi nie udało się zrealizować do końca swojego zbrodniczego planu. Duże znaczenie miło wsparcie miejscowej ludności. Mieszkańcy wstępowali do zbrojnych oddziałów, zapewniali kwatery i żywność walczącym.
Konkurs poświęcony był Bohaterom Powstania Zamojskiego. O jednym z nich napisała swoją pracę
Aleksandra Baran, która przedstawiła sylwetkę Tadeusza Kuncewicza „Podkowy”. Praca uzyskała uznanie komisji konkursowej, gdyż Ola zajęła II miejsce, a w konkursie łącznie wzięło udział 100 prac, które nadesłano z całej Polski. Gratulujemy osiągnięcia i zachęcamy wszystkich do zgłębienia tematu Powstania Zamojskiego, które było drugim, co do wielkości – po Powstaniu Warszawskim – oraz największym pod względem czasowym i terytorialnym, aktem zorganizowanego oporu Polaków przeciwko zbrodniczej polityce niemieckiej na okupowanych przez III Rzeszę terenach.