UKS
"Bursa 3"

SIATKÓWKA – XVIII TURNIEJ SPORTOWY

REGULAMIN ROZGRYWEK PIŁKI SIATKOWEJ W RAMACH XVIII TURNIEJU SPORTOWEGO                                                 BURS I INTERNATÓW O PUCHAR MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO                                                                                         W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

1. Uczestnictwo:
  • Drużynę stanowią wychowankowie jednej placówki, zespół liczy do 12 zawodników.
  • Wychowawca, opiekun grupy zobowiązany jest udostępnić organizatorowi listę imienną drużyny potwierdzoną przez dyrektora (kierownika) placówki oraz dokument identyfikujący zawodnika ze zdjęciem(legitymacja szkolna, dowód osobisty).
  • W przypadku udowodnienia zaangażowania zawodnika nie mieszkającego w danej placówce, drużyna zostanie zdyskwalifikowana i odsunięta od dalszych rozgrywek.
  1. Przepisy gry:
  • Zawody rozgrywane są zgodnie z przepisami PZPS.
  • Wysokość siatki:
  • Dziewczęta: 224 cm
  • Chłopcy: 243 cm
  • Spotkanie rozgrywa się do dwóch wygranych setów, w przypadku remisu trzeci set do 15 punktów.
  • Każdy zespół ma prawo w każdym secie maksymalnie do dwóch przerw na odpoczynek i sześciu zmian zawodników. Wszystkie przerwy na odpoczynek trwają po 30 sekund.
  • Zawodnik ustawienia początkowego może opuścić boisko tylko jeden raz w secie. Może także w tym samym secie powrócić na boisko, ale tylko na miejsce w ustawieniu, które zajmował przed opuszczeniem
  • Zawodnik rezerwowy może wejść na boisko tylko jeden raz w secie na miejsce zawodnika z ustawienia początkowego i może być zmieniony tylko przez tego samego zawodnika, którego zmienił.
  1. System rozgrywek
  • Mecze eliminacyjnedziewcząt i chłopców, będą rozgrywane w dwóch grupach A i B.
  • Zespoły w grupach grają systemem ? każdy z każdym?. Z każdej grupy do finału awansuje po dwie drużyny, które uzyskają najwięcej punktów.
  • W przypadku równej ilości punktów o awansie decyduje stosunek setów, a w dalszej kolejności wynik spotkania bezpośredniego pomiędzy tymi zespołami.
  • W półfinale zagrają ze sobą:
  • Zwycięzca grupyA ( A 1 ) z drugą drużyną grupy B ( B 2 )
  • Zwycięzca grupyB ( B 1 ) z drugą drużyną grupy A ( A 2 )
  1. Punktacja:

Za wygrane spotkanie drużyna otrzymuje 2 punkty, za przegrane 1 punkt, za walkower 0 punktów.

Zespół, który bez uzasadnionych powodów nie stawi się na boisku w wyznaczonym terminie, przegrywa mecz walkowerem z wynikiem 0:3 w setach i 0:25 w każdym secie.

Zespół, który zdobył większą ilość punktów, zajmuje wyższe miejsce w tabeli rozgrywek. W przypadku uzyskania przez dwa lub więcej zespołów równej ilości punktów o kolejności miejsc w tabeli rozgrywek decydują kolejno:

•  stosunek pomiędzy ogólną liczbą zdobytych i straconych setów we wszystkich rozegranych spotkaniach,
  • stosunek pomiędzy ogólną liczbą zdobytych i straconych małych punktów we wszystkich    rozegranych setach w spotkaniach,
  •  wynik bezpośredniego spotkania.

Za korzystniejszy uznawany jest zawsze ten ze stosunków, który jest liczbowo większy.

1. Zachowanie uczestników zawodów
  • Uczestnicy muszą przyjmować decyzje sędziów w duchu sportowym, bez dyskusji.
  • W przypadku wątpliwości jedynie grający kapitan może zwrócić się do sędziego z prośbą o wyjaśnienie.
  • Za niewłaściwe zachowanie zawodnika uznaje się: gesty lub słowa pogardliwe, sprzeczne z dobrymi manierami lub zasadami moralnymi; zachowanie obraźliwe; agresję fizyczną lub groźby.
  • Zgodnie z oceną sędziego w zależności od stopnia przewinienia stosuje się i zapisuje w protokole zawodów następujące sankcje:
  • Upomnienie ustne ? przyznanie punktu i zagrywki przeciwnikowi
  • Żółta kartka ? wykluczenie zawodnika do końca seta, zawodnik musi być zmieniony regulaminowo oraz przyznanie punktu i zagrywki przeciwnikowi
  • Czerwona kartka ? dyskwalifikacja z meczu i pozostałych spotkań w ramach turnieju piłki siatkowej oraz przyznanie punktu i zagrywki przeciwnikowi

Przystąpienie do rozgrywek piłki siatkowej jest jednoznaczne z zapoznaniem się i zaakceptowaniem regulaminu turnieju.

BS6      2 : 0  2 I

Rozgrywki piłki siatkowej będą odbywać się  w sali gimnastycznej ZST-K przy ul. Zemborzyckiej  82 w poniedziałki  i czwartki w godz. 20:00 ? 21:30